Thermoil_Award-slider_600x200px_WEB.jpg

 

  

 

 

Naše společnost se stala držitelem prestižního ocenění

technik.jpg

 

 

Pravidelný servis

vám sníží náklady na vytápění

technik.jpg

 

 

Chcete olejové topení?

Obraťte se na nás a my Vám celý systém navrhneme a namontujeme

par-notebook-telefon.jpg

 

 

Telefonicky nebo e-mailem

tak jednoduše objednáváme topný olejCo ve skutečnosti stojí za zájmem o Falklandy? Ostrovy skrývají miliony barelů ropy

Slovní válka mezi Británií a Argentinou má mnohem prozaičtější důvod, než jsou vzpomínky přicházející s blížícím se 30. výročím konce války o Falklandy.

Podle společnosti Rockhopper, která zde zkoumá možnosti těžby, se jen u severního pobřeží ostrovů nachází zásoby o objemu asi 700 milionů barelů ropy.

Téměř čtnáctiletý Adrian utíká do ložnice svých rodičů, aby jim oznámil tu velkou novinu. Argentina napadla Falklandy, říkali to v rádiu. Vyděšený otec rychle vylétne z postele v domnění, že ostrovy leží u skotských břehů a ohrožena tak je i "jeho" Británie. Když se ale dozví, že se bojuje více než osm tisíc mil daleko, zase si lehá a přikrývá se dekou.

Jedna z nejznámějších pasáží Tajného deníku Adriana Molea přesně vystihuje fakt, že o místě, které se v posledních týdnech opět stalo ostře sledovaným argentinsko-britským tématem, se toho příliš neví.

Na více než 700 ostrovech o celkové rozloze jen o málo větší než Středočeský kraj žije něco přes tři tisíce obyvatel. Jsou britským zámořským teritoriem, nejbližší pevnina je pobřeží Argentiny vzdálené zhruba 600 kilometrů.

Velká Británie v lednu připustila, že se obává možného argentinského zásahu na Falklandech. Pro jistotu tak k ostrovům vyslala ten nejlepší torpédoborec, který má k dispozici.

Argentinu britský krok rozčílil a s podporou venezuelského prezidenta Huga Cháveze si chce na "militarizaci jižního Atlantiku" stěžovat u OSN.

Proč jsou ale Falklandské ostrovy plné zelených kopců pokrytých stády ovcí pro obě země tak důležité? A co skutečně stojí za jejich zájmy? Odpověď je více než jednoduchá - ropa.

Začátkem roku 2010 Británie začala prozkoumávat možnosti těžby u falklandských břehů. Argentina na to reagovala nařízením, že všechny lodě, které při cestě na ostrovy argentinskými vodami budou chtít projet, musejí mít speciální povolení.

O ropu na Falklandech se podle listu Sun nyní zajímají i Spojené státy. Zástupci společnosti Anadarko, která má údajně vazby na Pentagon, na konci ledna přiletěli do hlavního města Stanley, aby se zde setkali s britskou firmou Rockhopper prohledávající možnosti těžby na ostrovech.

Podle jejích výzkumů u severního pobřeží Falklandských ostrovů "čeká" na 700 milionů barelů ropy, které by se mohly začít těžit už v roce 2016. V celé oblasti pak údajně může být ukryto až 50 miliard barelů ropy.

Poslední britské zásoby ropy

Mimochodem, pokud Skotové v plánovaném referendu rozhodnou o odtržení, což premiér David Cameron podporuje, Britům zůstanou jediné místo, kde jsou ukryty zásoby ropy. Právě Falklandy.

Falklanďany živí hlavně tři odvětví: turismus, rybářství a zemědělství. Hrubý domácí produkt v roce 2007 činil 104 milionů liber (přes 3,1 miliardy korun). Místní vláda v současnosti plní svůj pětiletý plán různorodé a dlouhodobě udržitelné ekonomiky, který platí až do roku 2015.

Více než 40 procent energie hlavní město získává z větrných elektráren. Kvůli ochraně životního prostředí se vláda snaží eliminovat nutnost importu paliva na ostrovy a soustředí se právě na větrné energie.
Zpravodajství

Budeme se z levné ropy radovat déle, než se zdálo?> zobrazit článek

Desetkrát o ropě: Všechno, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat


Kam až mohou ceny ropy klesnout? A bude benzin i nadále zlevňovat?
> zobrazit článek

El-Badri: Podobnou situaci jsem ve svém životě viděl již několikrát.


Ropa se vrátí na vyšší úrovně spíše než by padla až na 20 USD za jeden barel, nechal se slyšet na WEF ve...
> zobrazit článek

Keystone XL poprvé prošel senátem, Obama chystá veto


Republikánská strana, která má v současném americkém senátu většinu, schválila stavbu ropovodu Keystone XL z Kanady...
> zobrazit článek

Netopte, vyzval distributor elektřiny v USA. Hrozí blackout> zobrazit článek

Více zpráv