Thermoil_Award-slider_600x200px_WEB.jpg

 

  

 

 

Naše společnost se stala držitelem prestižního ocenění

technik.jpg

 

 

Pravidelný servis

vám sníží náklady na vytápění

technik.jpg

 

 

Chcete olejové topení?

Obraťte se na nás a my Vám celý systém navrhneme a namontujeme

par-notebook-telefon.jpg

 

 

Telefonicky nebo e-mailem

tak jednoduše objednáváme topný olejct24: Poptávka po ropě bude kvůli recesi klesat

Růst světové ekonomiky se zadrhává a s ním i poptávka po ropě. Mezinárodní energetická agentura snížila odhad růstu poptávky po černém zlatě na letošní rok o 300 tisíc barelů denně na rovných 90 milionů.

Mezinárodní měnový fond varuje, že světová ekonomika letos poroste jen o 3,3 procenta. Největší problémy má Evropa, která se už nachází v recesi. Spotřeba ropy má proto klesat, protože se její poptávka odvíjí zejména od výkonu jednotlivých velmocí. "Kvůli problémům globální ekonomiky snižujeme odhad růstu poptávky po ropě v letošním roce z původních 1,1 milionu barelů na 800 tisíc barelů denně," uvedla agentura.

Investoři do ropy ale zatím mohou v klidu spát. Podle agentury je trh dostatečně pružný na to, aby se vyrovnal i s případným výpadkem dodávek z Íránu. Ten hrozí zastavením vývozu ropy kvůli sankcím, které na Teherán uvalila Evropa, kvůli jeho jadernému programu. Týká se to hlavně severomořské ropy typu Brent.
Reportáž Jany Erbenové

"Pokud se podíváme na ropu Brent, je nutné přiznat, že se nachází v růstovém trendu a není vyloučeno, že by tento trend mohl ještě pokračovat. Cena ropy WTI se aktuálně pohybuje několik týdnů v pásmu mezi 93 až 104 dolary a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se z tohoto pásma v nejbližších dnech dostala," komentoval analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum.

V lednu přitom země OPEC vyvezly nejvíc ropy od října 2008, a zajistily tak zhruba třetinu všech dodávek. Nejvíc k vývozu přispěly Saúdská Arábie a Libye. Růst ceny Brentu to nezastavilo. "Obchodníci mohou reagovat na zprávy změnou pozice a mohou spekulovat na futures trzích na růst cen ropy, pokud zprávy vyjdou příznivě. Nebo na pokles cen ropy, pokud vyjdou negativně. Potom mohou využít i dalších instrumentů, jako jsou například opce," dodal Čermák.

Díky opcím mohou investoři v budoucnu kupovat nebo prodávat ropu za předem stanovenou cenu. Opční strategie často fungují jako zajištění se proti extrémním pohybům ceny ropy. Podle analytiků ale situace v Íránu v nejbližších dnech trh s ropou neohrozí.
Zpravodajství

Budeme se z levné ropy radovat déle, než se zdálo?> zobrazit článek

Desetkrát o ropě: Všechno, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat


Kam až mohou ceny ropy klesnout? A bude benzin i nadále zlevňovat?
> zobrazit článek

El-Badri: Podobnou situaci jsem ve svém životě viděl již několikrát.


Ropa se vrátí na vyšší úrovně spíše než by padla až na 20 USD za jeden barel, nechal se slyšet na WEF ve...
> zobrazit článek

Keystone XL poprvé prošel senátem, Obama chystá veto


Republikánská strana, která má v současném americkém senátu většinu, schválila stavbu ropovodu Keystone XL z Kanady...
> zobrazit článek

Netopte, vyzval distributor elektřiny v USA. Hrozí blackout> zobrazit článek

Více zpráv