Thermoil_Award-slider_600x200px_WEB.jpg

 

  

 

 

Naše společnost se stala držitelem prestižního ocenění

technik.jpg

 

 

Pravidelný servis

vám sníží náklady na vytápění

technik.jpg

 

 

Chcete olejové topení?

Obraťte se na nás a my Vám celý systém navrhneme a namontujeme

par-notebook-telefon.jpg

 

 

Telefonicky nebo e-mailem

tak jednoduše objednáváme topný olejčt24: USA mohou být díky břidlicím ropnou velmocí

Jako nový Střední východ vidí Severní Ameriku studie banky Citigroup. Do roku 2020 by měl kontinent zdvojnásobit těžbu ropy, zejména díky novým břidlicovým ložiskům a technologiím.

Spojené státy by pak byly méně závislé na ropě z nestabilní oblasti Perského zálivu. Nová naleziště by také pomohla americké ekonomice. Někteří odborníci jsou ale k předpovědi Citigroup skeptičtí.

Do roku 2013 by mohly Spojené státy v těžbě černého zlata předběhnout Saúdskou Arábii i Rusko a stát se světovým těžařem číslo jedna. Prudký nárůst produkce by měla zajistit břidlicová ložiska i Kanadě a Mexiku.

"Hlavním zdrojem nové ropy ve spojených státech bude roponosná břidlice. Je zde sice i možnost těžby z moře, ale tam panuje stále jistá opatrnost poté, co došlo k výbuchu v Mexickém zálivu v roce 2010. Nejdramatičtější nárůst těžby ropy z břidlic vidíme v Severní Dakotě, kde se za posledních pět let těžba zčtyřnásobila. Myslím si, že je tam další prostor pro růst," řekl Petr Báča, analytik ČSOB. "Severní Dakota má třikrát větší zásoby ropy než Texas," uzavřel geolog Kevin Frederick.

USA jsou nejvíce energeticky závislé na Kanadě. Dovozy kanadské ropy činí zhruba 2,5 milionu barelu denně. Druhým největším dodavatelem je Saudská Arábie, následuje Venezuela a Mexiko. Denně spojené státy potřebují dovézt zhruba 11 milionů barelů ropy. Z nových břidlicových ložisek přitom podle odhadů může vytěžit až 24 miliard barelů. Má to ale jeden háček. Produkce ropy z břidlice je velkou zátěží pro životní prostředí.

Produkce ropy z břidlice zatěžuje životní prostředí

Zvyšování těžby ropy v USA je i politicky velice ožehavé téma, zejména před prezidentskými volbami. Prezident Obama si poměrně ostře vyměňuje názory s republikány o tom, co je prioritou jeho země. "Je velice obtížné sladit zájmy jednotlivých zájmových skupin. Máme zde na jedné straně ekologii, na druhé straně je zde tlak na to, aby energetická závislost USA klesala. Z tohoto důvodu zřejmě nebude nárůst těžby v následujících letech nějak dramatický," říká Báča. "Spotřeba ropy ve Spojených státech navíc v posledních měsících klesá, a klesá dokonce více, než se očekávalo. Domnívám se, že hlavní příčinou je částečná substituce ropy zemním plynem a potom zde máme fakt, že ceny ropy jsou zkrátka vysoké. Spotřeba klesá zejména u benzinu," dodal Báča.

Už teď je ale dopad ropného boomu vidět. Ještě před dvěma lety Amerika kryla dvě třetiny spotřeby ropy dovozem, teď nedováží ani polovinu. Další nárůst těžby bude znamenat budování infrastruktury, statisíce nových pracovních míst a pro americké hospodářství větří růst.
Zpravodajství

Budeme se z levné ropy radovat déle, než se zdálo?> zobrazit článek

Desetkrát o ropě: Všechno, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat


Kam až mohou ceny ropy klesnout? A bude benzin i nadále zlevňovat?
> zobrazit článek

El-Badri: Podobnou situaci jsem ve svém životě viděl již několikrát.


Ropa se vrátí na vyšší úrovně spíše než by padla až na 20 USD za jeden barel, nechal se slyšet na WEF ve...
> zobrazit článek

Keystone XL poprvé prošel senátem, Obama chystá veto


Republikánská strana, která má v současném americkém senátu většinu, schválila stavbu ropovodu Keystone XL z Kanady...
> zobrazit článek

Netopte, vyzval distributor elektřiny v USA. Hrozí blackout> zobrazit článek

Více zpráv