Thermoil_Award-slider_600x200px_WEB.jpg

 

  

 

 

Naše společnost se stala držitelem prestižního ocenění

technik.jpg

 

 

Pravidelný servis

vám sníží náklady na vytápění

technik.jpg

 

 

Chcete olejové topení?

Obraťte se na nás a my Vám celý systém navrhneme a namontujeme

par-notebook-telefon.jpg

 

 

Telefonicky nebo e-mailem

tak jednoduše objednáváme topný olejHN: Plyn z břidlic může být i u ropných vrtů

O těžbě břidlicového plynu v Česku se zatím mluvilo jen u třech oblastí. Jak ale nyní HN zjistily, míst vhodných k dobývání plynu z břidlic může být mnohem víc.

Mohlo by se například jednat o moravské lokality, kde se už dnes těží nafta. Vyplývá to ze studie, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo životního prostředí od expertů z České geologické služby. Studii dokončili už loni v červnu, její výsledky ale doposud nebyly veřejně přístupné.

Materiál zhodnocuje tři lokality, kde je velká pravděpodobnost, že hluboko pod zemí je možné plyn těžit: Berounsko, Náchodsko a oblast na Moravě kolem Přerova a Valašského Meziříčí. To jsou zároveň lokality, kde by chtěly plyn hledat a těžit zahraniční firmy s americkými a australskými vlastníky Hutton Energy, resp. Cuadrilla Resources. Ty v těchto dnech čekají, jestli jim ministerstvo průzkum povolí.

"Tu práci jsme zhotovili krátce poté, co si firmy podaly žádosti o průzkum. Už předtím si samy zpracovaly rešerše, kde by plyn mohl být," říká jedna z autorek studie Vlastimila Dvořáková z České geologické služby.

Její materiál ale upozorňuje, že zmíněná tři místa, která se zdají jako nejvhodnější a která si vybrali i zahraniční těžaři, zdaleka nemusí být jediné potenciální zásobárny plynu v Česku. "Těch míst může být skutečně víc. Plyny v břidlicích jsou vázané na danou konkrétní horninu a na konkrétní parametry. Ta tři místa, která jsme určili my a našly si je i firmy, jsou v první řadě zájmu, protože splňují hodně parametrů. Ložisek může být mnohem víc. Objevit je by znamenalo provést další průzkumy," dodává.

Mohlo by se jednat o oblasti, kde se již těží zemní plyn a ropa. "Místa kolem Hodonína, Břeclavi a pásmo kolem Karpat, tudíž hranice se Slovenskem," říká Dvořáková.

Boom v USA rozehřívá Evropu

Břidlicový plyn se stává velkým tématem pro energetiky v Evropě. Obrovský boom pak zažívá plyn získávaný z rozložených pravěkých organismů v USA. Z Evropy má zatím nejblíže k těžbě Polsko, které by chtělo začít z břidlic těžit v roce 2014.

Podle odhadů, které včera zveřejnila americká Energetická informační agentura, by mohlo ve východní Evropě být až 7,1 bilionu kubických metrů břidlicového plynu, z toho 5,2 bilionu má být právě pod polskou zemí. Zbytek jinde, mimo jiné i pod Českem.

Česko si zjistí, jestli plyn má

Pro Česko je ale břidlicový plyn stále poměrně novým tématem a prozatím žádné odhady množství neexistují.

To by teď ale stát chtěl změnit. Ministerstvo průmyslu a obchodu už plánuje, že výzkum zaměřený na potenciální ložiska břidlicového plynu v Česku zahájí.

"My s tím počítáme. Je to jeden z úkolů, který vyplyne z aktualizované státní surovinové politiky, kterou dokončujeme," řekl HN Pavel Kalina, ředitel odboru surovinové a energetické bezpečnosti ministerstva průmyslu. "Studii bychom chtěli udělat v příštím roce," dodává.

Břidlicový plyn, od kterého si jeho příznivci slibují, že sníží závislost na plynu z Ruska a případně stlačí cenu této energie na trhu, ovšem má už teď řadu odpůrců. Ekologové varují, že technologie hydraulického štěpení, kterou se plyn ze země získává, může nenávratně poškodit životní prostředí a otrávit vodní zdroje, jako se to už v USA stalo. A bouří se i obce, v jejichž blízkosti by se plyn měl těžit. Především na Náchodsku, kde se průzkumné území táhne přímo pod chráněnou krajinnou oblastí, demonstrovaly proti těžařům začátkem března stovky lidí.

O tom, jaký dopad by těžba břidlicového plynu na českou přírodu měla, chce mít vláda už brzy jasno. Proto si nyní u Geologické služby zadalo ministerstvo životního prostředí vypracování studie, která má právě tuhle otázku zodpovědět.
 
Zpravodajství

Budeme se z levné ropy radovat déle, než se zdálo?> zobrazit článek

Desetkrát o ropě: Všechno, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat


Kam až mohou ceny ropy klesnout? A bude benzin i nadále zlevňovat?
> zobrazit článek

El-Badri: Podobnou situaci jsem ve svém životě viděl již několikrát.


Ropa se vrátí na vyšší úrovně spíše než by padla až na 20 USD za jeden barel, nechal se slyšet na WEF ve...
> zobrazit článek

Keystone XL poprvé prošel senátem, Obama chystá veto


Republikánská strana, která má v současném americkém senátu většinu, schválila stavbu ropovodu Keystone XL z Kanady...
> zobrazit článek

Netopte, vyzval distributor elektřiny v USA. Hrozí blackout> zobrazit článek

Více zpráv