Thermoil_Award-slider_600x200px_WEB.jpg

 

  

 

 

Naše společnost se stala držitelem prestižního ocenění

technik.jpg

 

 

Pravidelný servis

vám sníží náklady na vytápění

technik.jpg

 

 

Chcete olejové topení?

Obraťte se na nás a my Vám celý systém navrhneme a namontujeme

par-notebook-telefon.jpg

 

 

Telefonicky nebo e-mailem

tak jednoduše objednáváme topný olejLibye osvobodila přístav, opět ve velkém vyváží ropu

Země s největšími prokázanými zásobami ropy v Africe se po roce ve velkém stylu vrací na trh.

Terminál Es SiderLibye prakticky obnovuje export, jenž v uplynulém roce klesl na desetinu: otevírá největší ropný terminál Es Sider ve východní části země.

 
Ten společně s dalšími dvěma hlavními přístavy a několika ropnými poli rok blokovali libyjští povstalci. Poté co zkrachovaly jejich pokusy prodávat ropu na mezinárodním trhu sami, se ale raději dohodli s vládou. Kontrolu nad těžbou a vývozem suroviny tak opět získala libyjská státní ropná firma NOC (National Oil Company). Efekt je patrný už nyní. Z Es-Sideru se chystá odplout první tanker s 600 tisíci barely ropy pro rakouskou společnost OMV, mířící do italského Terstu. Libyjská vláda snížila ceny, díky čemuž našla i další kupce, například čínskou ropnou společnost Sinopec. Své aktivity oživí i firmy Marathon Oil, Hess či ConocoPhillips, které mají v přístavu Es-Sider přepravní zásobníky.
 

Ropa zlevňuje

 
Terminál má exportní kapacitu 350 tisíc barelů denně, avšak od července 2013 ho blokovala skupina povstalců, kteří žádali autonomii pro východ Libye s centrem ve městě Benghází. Tam se dál odehrávají tvrdé boje mezi soupeřícími milicemi. Boje svírají i metropoli Tripolis. Kvůli chaosu opustili hlavní město zahraniční diplomaté, uzavřeno je rovněž letiště a libyjský parlament vyzval svět, aby v zemi vojensky zasáhl. Ropný průmysl ale navzdory politickým sporům zažívá výrazné oživení, a to díky dohodě vlády s povstalci. Až se vyčerpají nahromaděné zásoby v Es-Sideru a sousedním přístavu Ras Lanúf, začne do terminálů proudit ropa z velkého ropného pole Wahá. Těžba na něm má začít tento týden a jeho kapacita je 150 tisíc barelů denně. Stejně tak se obnovuje těžba i na největším ropném poli Šarára na západě Libye. To může v budoucnu dál snížit ceny ropy na světovém trhu. Severomořská ropa Brent se tento týden dočasně propadla až pod 102 dolarů za barel. "Obnovené dodávky z Libye zaplavují trh, který je už nyní bohatě zásoben," vysvětlil analytik Commerzbank Carsten Fritsch. Saúdská Arábie totiž v červenci zvýšila svou těžbu na deset milionů barelů denně.
 

Politické spory

 
Libye je třetím největším producentem v Africe a významným dodavatelem pro Evropu. V minulém roce ale zažívala rekordní propad exportu, který klesl pod 200 tisíc barelů za den. To je jen asi desetina objemu, který Libye těžila za éry diktátora Muammara Kaddáfího svrženého v roce 2011. Zemi postupně opustili významní těžaři: koncerny BP, ExxonMobil či Royal Dutch Shell. Vláda by je ráda získala zpět. Libyjská produkce ropy tento týden vzrostla na 560 tisíc barelů denně. Budoucnost celého průmyslu ale závisí na tom, zda se v Libyi podaří obnovit pořádek. Jedinou cestou je odzbrojit všechny válčící skupiny rebelů. Vláda, jejíž mandát vzešel ze svobodných voleb, na to ale zatím nemá sílu. Z obav o svou bezpečnost nyní zasedá mimo Tripolis, ve městě Tobruk.
 
(Zdroj: Petrol.cz)

 
Zpravodajství

Budeme se z levné ropy radovat déle, než se zdálo?> zobrazit článek

Desetkrát o ropě: Všechno, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat


Kam až mohou ceny ropy klesnout? A bude benzin i nadále zlevňovat?
> zobrazit článek

El-Badri: Podobnou situaci jsem ve svém životě viděl již několikrát.


Ropa se vrátí na vyšší úrovně spíše než by padla až na 20 USD za jeden barel, nechal se slyšet na WEF ve...
> zobrazit článek

Keystone XL poprvé prošel senátem, Obama chystá veto


Republikánská strana, která má v současném americkém senátu většinu, schválila stavbu ropovodu Keystone XL z Kanady...
> zobrazit článek

Netopte, vyzval distributor elektřiny v USA. Hrozí blackout> zobrazit článek

Více zpráv