Thermoil_Award-slider_600x200px_WEB.jpg

 

  

 

 

Naše společnost se stala držitelem prestižního ocenění

technik.jpg

 

 

Pravidelný servis

vám sníží náklady na vytápění

technik.jpg

 

 

Chcete olejové topení?

Obraťte se na nás a my Vám celý systém navrhneme a namontujeme

par-notebook-telefon.jpg

 

 

Telefonicky nebo e-mailem

tak jednoduše objednáváme topný olejOPEC nechal těžební limit na 30 milionech barelů, mírnější těžbu chce po Saúdské Arábii (PATRIA)

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na dnešním ministerském zasedání rozhodla podle očekávání ponechat těžební strop pro druhou polovinu roku beze změny na dosavadních 30 milionech barelů denně.

Skutečná produkce ropného kartelu je ale výrazně vyšší a delegátům nezbylo nic jiného, než apelovat na dominantního těžaře Saúdskou Arábii, aby snížil těžbu, a podpořil tím návrat klesajících cen nad dohodnutý limit 100 dolarů za barel.

"V této chvíli existuje v naší organizaci neodůvodněný růst produkce," postěžoval si alžírský zástupce. Saúdskoarabský ministr Alí Nuajmí jen suše prohlásil, že je s dohodou spokojen, a dodal, že další ministerská schůzka se bude konat 12. prosince. Ministři se neshodli na osobě nového generálního tajemníka a opět nestanovili kvóty pro jednotlivé členy.

OPEC nyní těží asi 31,6 milionů barelů denně, téměř dva miliony nad celkovým limitem, na němž se ministři dohodli v prosinci. Saúdská Arábie totiž reagovala na výpadek íránského vývozu, který snížily západní sankce, zvyšováním své těžby. Saúdové nyní produkují asi deset milionů barelů denně, nejvíce za 30 let.

Cena severomořské ropy Brent počátkem června klesla poprvé od loňského října pod hranici 100 dolarů a nyní se pohybuje několik dolarů pod ní. Je tak asi čtvrtinu pod březnovým čtyřletým maximem nad 128 dolary. Dolů ropu srážejí obavy z útlumu globální ekonomiky a vysoká nabídka na trhu.
S růstem produkce jsou nespokojeni cenoví "jestřábi" v OPEC v čele s Íránem, Alžírskem a Venezuelou, k nimž se v poslední době přidal Irák. "Existuje riziko, že ceny nekontrolovaně klesnou na úrovně, z nichž bude později velmi obtížná návrat zpět," řekl alžírský ministr. "Máme výhrady k poklesu cen," uvedl íránský ministr, k němuž se přidal i irácký guvernér v OPEC.

Írán nyní kvůli svému jadernému programu čelí americkým a evropským sankcím na svůj vývoz ropy a jeho těžba je nejnižší za dvě desetiletí, Teherán viní země Arabského poloostrova z nadprodukce a požaduje snížení jejich těžby.
Zpravodajství

Budeme se z levné ropy radovat déle, než se zdálo?> zobrazit článek

Desetkrát o ropě: Všechno, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat


Kam až mohou ceny ropy klesnout? A bude benzin i nadále zlevňovat?
> zobrazit článek

El-Badri: Podobnou situaci jsem ve svém životě viděl již několikrát.


Ropa se vrátí na vyšší úrovně spíše než by padla až na 20 USD za jeden barel, nechal se slyšet na WEF ve...
> zobrazit článek

Keystone XL poprvé prošel senátem, Obama chystá veto


Republikánská strana, která má v současném americkém senátu většinu, schválila stavbu ropovodu Keystone XL z Kanady...
> zobrazit článek

Netopte, vyzval distributor elektřiny v USA. Hrozí blackout> zobrazit článek

Více zpráv