Thermoil_Award-slider_600x200px_WEB.jpg

 

  

 

 

Naše společnost se stala držitelem prestižního ocenění

technik.jpg

 

 

Pravidelný servis

vám sníží náklady na vytápění

technik.jpg

 

 

Chcete olejové topení?

Obraťte se na nás a my Vám celý systém navrhneme a namontujeme

par-notebook-telefon.jpg

 

 

Telefonicky nebo e-mailem

tak jednoduše objednáváme topný olejPATRIA: IEA pošesté v řadě snižuje odhad růstu poptávky po ropě

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) počítá se slabším růstem poptávky po ropě, než dosud očekávala.

Ve své pravidelné měsíční zprávě agentura snížila odhad růstu poptávky na letošní rok na 800.000 barelů denně, zatímco v lednu čekala nárůst o 1,1 milionu. Hlavním důvodem ke snížení odhadu je podle agentury celkově horší výhled vývoje globální ekonomiky.

IEA v dnes publikované měsíční zprávě uvedla, že trh s ropou vykazuje dostatečnou flexibilitu na to, aby se vyrovnal i s případným výpadkem dodávek z Íránu. Ten pohrozil zastavením vývozu ropy do západních zemí v odvetě za sankce, které na něj kvůli jaderným ambicím Teheránu uvalily západní země.

Agentura odhad růstu poptávky snížila už šestým měsícem v řadě. Nejnovější snížení odhadu znamená, že v celém světě by se mělo letos v průměru spotřebovávat zhruba 89,9 milionu barelů denně. Poptávka se přitom bude postupně zvyšovat asi od druhého čtvrtletí a koncem roku má dosahovat až 91,1 milionu barelů denně.

"Čím dál problematičtější situace globální ekonomiky, kterou už snížením svého ekonomického výhledu potvrdil Mezinárodní měnový fond (MMF), podporuje odhad růstu poptávky o 800.000 barelů denně," píše se ve zprávě IEA. MMF nedávno snížil odhad růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,3 procenta, zatímco předtím počítal s růstem o čtyři procenta.

Celkovou dynamiku světové poptávky po ropě nyní ovlivňují následující protichůdné vlivy – „robustní“ poptávka rychle rostoucích ekonomik a klesající poptávka ve vyspělých zemích. Zatímco emerging economies by podle prognózy IEA měly letos posílit poptávku po ropě o 2,8 procenta, členské státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podle odhadů budou letos naopak poptávat o 0,8 procent méně černého zlata.

„Je to pěkně nelítostný obrázek propadu poptávky po ropě napříč skupinou zemí OECD. Jde o vyspělé trhy, kde se zadrhnulo zotavení průmyslové výroby, nebo v případě Evropy došlo k posunu do recese,“ komentoval nový výhled agentury David Fyfe, šéf divize trhů a průmyslu.

Kapitolou samo pro sebe je podle IEA Japonsko. Nutnost odstavit všechny tři bloky jaderné elektrárny Fukušima, kvůli vyčištění zamořené oblasti si podle agentury vyžádá energetickou náhradu v podobě 465 tisíc barelů ropy denně. Celková poptávka v Japonsku by se tak podle IEA mohla v letošním roce zvýšit o 0,9 procenta na 4,5 milionů barelů denně.

Agentura uvedla, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v lednu dodávali na trh asi 30,9 milionu barelů denně, což bylo nejvíce od října 2008. Za zvýšením objemu stála obnova dodávek z Libye a vysoký objem produkce v Saúdské Arábii.
Zpravodajství

Budeme se z levné ropy radovat déle, než se zdálo?> zobrazit článek

Desetkrát o ropě: Všechno, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat


Kam až mohou ceny ropy klesnout? A bude benzin i nadále zlevňovat?
> zobrazit článek

El-Badri: Podobnou situaci jsem ve svém životě viděl již několikrát.


Ropa se vrátí na vyšší úrovně spíše než by padla až na 20 USD za jeden barel, nechal se slyšet na WEF ve...
> zobrazit článek

Keystone XL poprvé prošel senátem, Obama chystá veto


Republikánská strana, která má v současném americkém senátu většinu, schválila stavbu ropovodu Keystone XL z Kanady...
> zobrazit článek

Netopte, vyzval distributor elektřiny v USA. Hrozí blackout> zobrazit článek

Více zpráv