Thermoil_Award-slider_600x200px_WEB.jpg

 

  

 

 

Naše společnost se stala držitelem prestižního ocenění

technik.jpg

 

 

Pravidelný servis

vám sníží náklady na vytápění

technik.jpg

 

 

Chcete olejové topení?

Obraťte se na nás a my Vám celý systém navrhneme a namontujeme

par-notebook-telefon.jpg

 

 

Telefonicky nebo e-mailem

tak jednoduše objednáváme topný olejPatria Online: Ropný vrchol se nekoná, je tu energetická revoluce a z USA bude čistý vývozce energií

O ropném vrcholu již dnes nikdo nehovoří. Veškerá pozornost se namísto toho upírá na technologickou revoluci v energetice, která dramaticky zvyšuje prokázané rezervy ropy a zemního plynu.

Epicentrem této revoluce jsou Spojené státy, nové technologie ale začínají využívat i ve Francii, Polsku, Číně a dalších zemích. Propad ceny zemního plynu ve Spojených státech je tak pravděpodobně indikátorem globálního poklesu cen energií. Je možné, že cenový rozdíl mezi ropou a zemním plynem začne poté, co na počátku roku dosáhl svého vrcholu, klesat.

Levný zemní plyn a rostoucí výrobní náklady v Číně by měly podpořit produkční sektor v USA. Nová studie Hackett Group zjistila, že americké firmy zvažují „reshoring“ – tedy přesun aktivit dříve přemístěných do zahraničí zpět domů. Týká se to asi 20 % dříve provedeného offshoringu. To naznačuje, že se velká migrace výrobních kapacit do zahraničí, která proběhla v minulých letech, zastavuje. Podle Hackett Group se nákladová mezera mezi USA a Čínou v posledních osmi letech zmenšila o téměř 50 % a do roku 2013 by měla dosahovat jen 13 %. Příčinou je právě klesající cena energií v USA a rostoucí mzdové náklady v Číně.

Agentura Reuters minulé úterý uvedla, že obrovské rezervy zemního plynu v USA snížily jeho cenu v této zemi na zlomek toho, co stojí v Evropě a Asii. To snižuje produkční ceny amerických firem a „Made in America“ tak představuje stále atraktivnější volbu, která zvyšuje i objem investic v průmyslu. Revoluce těžby plynu z nekonvenčních zdrojů by mohla změnit Spojené státy na čistého vývozce paliv, a to v období kratším než deset let. Energetika by tak již nebyla jejich Achillovou patou, ale silnou stránkou.

Pokud tedy energetický boom nezastaví obavy ze znečištění životního prostředí, Spojené státy se v následujících deseti letech stanou čistým vývozcem energií. Čerpací stanice po celé zemi budují nádrže s LNG, protože je výrazně levnější než nafta, která se dosud užívá v silniční nákladní dopravě. Tato doprava přitom zabezpečuje asi 75 % celkové dopravy v USA, takže pokles nákladů v této oblasti by měl představovat velkou podporu celé ekonomice. Následný boom by měl v následujících 10 – 15 letech představovat asi 0,5 – 1 procentní bod ročního růstu HDP.
Zpravodajství

Budeme se z levné ropy radovat déle, než se zdálo?> zobrazit článek

Desetkrát o ropě: Všechno, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat


Kam až mohou ceny ropy klesnout? A bude benzin i nadále zlevňovat?
> zobrazit článek

El-Badri: Podobnou situaci jsem ve svém životě viděl již několikrát.


Ropa se vrátí na vyšší úrovně spíše než by padla až na 20 USD za jeden barel, nechal se slyšet na WEF ve...
> zobrazit článek

Keystone XL poprvé prošel senátem, Obama chystá veto


Republikánská strana, která má v současném americkém senátu většinu, schválila stavbu ropovodu Keystone XL z Kanady...
> zobrazit článek

Netopte, vyzval distributor elektřiny v USA. Hrozí blackout> zobrazit článek

Více zpráv