Thermoil_Award-slider_600x200px_WEB.jpg

 

  

 

 

Naše společnost se stala držitelem prestižního ocenění

technik.jpg

 

 

Pravidelný servis

vám sníží náklady na vytápění

technik.jpg

 

 

Chcete olejové topení?

Obraťte se na nás a my Vám celý systém navrhneme a namontujeme

par-notebook-telefon.jpg

 

 

Telefonicky nebo e-mailem

tak jednoduše objednáváme topný olejPatria Online: USA se do roku 2017 stanou jedničkou v produkci ropy díky těžbě z břidlic

Spojené státy se do roku 2017 stanou největším producentem ropy na světě díky těžbě z břidlicových hornin.

Ještě o něco dříve se USA dostanou na první příčku ve světě v těžbě zemního plynu a perspektivně téměř dosáhnou dříve nemyslitelné soběstačnosti v energii, uvedla IEA ve výročním výhledu světového trhu s energií.

Organizace přitom ještě v loňské zprávě předpovídala, že největším světovým těžařem ropy zůstane v celém nadcházejícím čtvrtstoletí do roku 2035 Saúdská Arábie. Prudký rozvoj americké těžby z břidlic však její výhled v krátké době od základů změnil. "Rozvoj energetického sektoru ve Spojených státech je silný, což se výrazně projeví i mimo Severní Ameriku," uvedla IEA. Expanze těžby ropy a plynu z břidlic podle ní už nyní podněcuje aktivitu v celé ekonomice a levný plyn a elektřina poskytne americkému průmyslu konkurenční náskok, konstatovala organizace.

IEA předpověděla, že dovoz ropy do USA bude postupně klesat a nynější největší spotřebitel ropy na světě se stane do roku 2030 jejím čistým vývozcem. Do roku 2035 budou USA v energetických surovinách takřka soběstačné. To bude mít dopad na světový obchod s ropou a podle IEA by se mělo téměř 90 procent vývozu ropy ze Středního východu přesměrovat do Asie. "Spojené státy, které nyní dovážejí kolem 20 procent svých potřeb energie, se v čistém vyjádření stávají takřka soběstačnými - to představuje dramatický zvrat trendu patrného u většiny ostatních dovozců energie," uvedla IEA.

O vedoucí pozici v těžbě  ropy nyní soupeří Saúdská Arábie a Rusko. Produkce ropy v Rusku minulý měsíc stoupla o půl procenta na nové postsovětské minimum 10,46 milionu barelů ropy denně. Saúdská Arábie, která je hlavním členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), v říjnu těžila 9,95 milionu barelů denně. Na rozdíl od Ruska má ale ještě k dispozici nevyužité těžební kapacity.

Hlavní ekonom IEA Fatih Birol však poukázal na to že břidlicová ropa je dosud relativně málo prozkoumaný fenomén, takže výhledy se zřejmě budou měnit. "Pokud se (po roce 2020) žádné nové zdroje neobjeví a ceny zůstanou takové jako dnes, pak je možné, že se Saúdská Arábie vrátí v těžbě ropy zpět na první místo," řekl Birol.

IEA rovněž předpověděla, že Spojené státy do roku 2015 vystřídají Rusko na pozici největšího producenta zemního plynu. Těžba plynu v Rusku v říjnu stoupla o pět procent na 1,75 miliardy krychlových metrů denně.

IEA byla založena v 70. letech minulého století, aby bránila západní země dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), včetně České republiky.
Zpravodajství

Budeme se z levné ropy radovat déle, než se zdálo?> zobrazit článek

Desetkrát o ropě: Všechno, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat


Kam až mohou ceny ropy klesnout? A bude benzin i nadále zlevňovat?
> zobrazit článek

El-Badri: Podobnou situaci jsem ve svém životě viděl již několikrát.


Ropa se vrátí na vyšší úrovně spíše než by padla až na 20 USD za jeden barel, nechal se slyšet na WEF ve...
> zobrazit článek

Keystone XL poprvé prošel senátem, Obama chystá veto


Republikánská strana, která má v současném americkém senátu většinu, schválila stavbu ropovodu Keystone XL z Kanady...
> zobrazit článek

Netopte, vyzval distributor elektřiny v USA. Hrozí blackout> zobrazit článek

Více zpráv