Thermoil_Award-slider_600x200px_WEB.jpg

 

  

 

 

Naše společnost se stala držitelem prestižního ocenění

technik.jpg

 

 

Pravidelný servis

vám sníží náklady na vytápění

technik.jpg

 

 

Chcete olejové topení?

Obraťte se na nás a my Vám celý systém navrhneme a namontujeme

par-notebook-telefon.jpg

 

 

Telefonicky nebo e-mailem

tak jednoduše objednáváme topný olejPatria: Ropa pod olivovníky má Itálii pomoci z recese

Geologické průzkumy naznačují, že pod nekonečnými lány olivovníků se skrývají rozsáhlá ložiska ropy.

OLIVE.jpgJižní Itálie je díky příznivým klimatickým podmínkám a absenci zemědělských alternativ druhým největším producentem olivového oleje na světě. Geologické průzkumy naznačují, že pod nekonečnými lány olivovníků se skrývají rozsáhlá ložiska jiné vzácné tekutiny: ropy.

Podle posledních odhadů by podloží v hornatém a řídce obydleném regionu Basilicata mezi patou a špičkou italské „boty“ mohlo skrývat miliardu barelů černého zlata. Jeho využití by mohlo těžce zadlužené zemi zlepšit bilanci zahraničního obchodu a pomoci vybřednout z dva roky trvající recese. Místní energetický gigant Eni spolu s francouzským Totalem plánuje zdvojnásobit italskou ropnou produkci na 200 tisíc barelů denně. To by ze země udělalo třetího největšího ropného těžaře v Evropě, čímž by se zařadila za Velkou Británii a Norsko.

Ropa se v italském Mezzogiornu těží už od 90. let minulého století, avšak rozsáhlejšímu využití ložisek dosud bránily protesty environmentalistů a zdlouhavé byrokratické procedury. V situaci, kdy HDP klesá šest kvartálů za sebou a 35 % mladých lidí je bez práce, se vláda v Římě rozhodla dřívější překážky odklidit a procesy k získání potřebných povolení co nejvíce zjednodušit. Zvýšení domácí těžby se stalo jedním z cílů nové italské energetické strategie. Bývalý premiér Mario Monti udělil Totalu povolení pro rozvoj ložiska Tempa Rossa.

„Je tu obrovské pole, takže je tu i velký potenciál,“ tvrdí Claudio Descalzi, šéf divize průzkumu a těžby Eni. Na dovoz ropy Itálie vydá až 60 mld. EUR; navýšení domácí produkce by mohlo zemi ušetřit kolem 5 mld. EUR a vytvořit 20 tisíc pracovních míst, tvrdí Descalzi.

Itálie se příliš velkým ropným bohatstvím nepyšní. Současná těžba 101 tisíc barelů denně stačí na pokrytí 7 % spotřeby (v ČR je to kolem 4 %). Většina suroviny pochází z Basilicaty, několik vrtů se nachází na Sicílii a ve střední a severní Itálii.

„Energetická soběstačnost je přehnané slovo, ale růst produkce by pro Itálii určitě mohl být příležitostí,“ tvrdí Carlo Stagnaro z Instituto Bruno Leoni. Otázkou podle něj zůstává, jestli se Eni při všech omezeních a regulačních nástrahách rozšiřování těžby vyplatí.

Místní organizace a úřady pro ochranu životního prostředí soustavně vyvíjí nátlak na uvalení moratorií na další těžbu a 10% poplatek z těžebních příjmů, který ropné společnosti odvádí do státních a regionální pokladny, považují za nanicovatou charitu. Podle posledních výkazů Eni region Basilicata mezi lety 1998 a 2012 od společnosti získal 585 mil. EUR. Městečko Viggiano se 3300 obyvateli jen loni dostalo 15 mil. EUR.

Eni a jeho partner Shell v Basilicatě těží 85 tisíc barelů denně a mají povolení k navýšení na 104 tisíce barelů. Shell spolu s Totalem a japonskou společnosti Mitsui rozvíjí pole Tempa Rossa, které by do roku 2016 mělo produkovat 50 tisíc barelů denně. Po naběhnutí těchto vrtů by celková italská produkce měla vzrůst na 170 tisíc barelů denně.

Eni s místními úřady jedná o navyšování o dalších denních 45 tisíc barelů. To by Itálii posunulo před Dánsko, které loni těžilo 202 tisíc barelů denně. Zatímco dánská těžba klesá od roku 2004, italská od roku 2009 setrvale roste.
Zpravodajství

Budeme se z levné ropy radovat déle, než se zdálo?> zobrazit článek

Desetkrát o ropě: Všechno, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat


Kam až mohou ceny ropy klesnout? A bude benzin i nadále zlevňovat?
> zobrazit článek

El-Badri: Podobnou situaci jsem ve svém životě viděl již několikrát.


Ropa se vrátí na vyšší úrovně spíše než by padla až na 20 USD za jeden barel, nechal se slyšet na WEF ve...
> zobrazit článek

Keystone XL poprvé prošel senátem, Obama chystá veto


Republikánská strana, která má v současném americkém senátu většinu, schválila stavbu ropovodu Keystone XL z Kanady...
> zobrazit článek

Netopte, vyzval distributor elektřiny v USA. Hrozí blackout> zobrazit článek

Více zpráv