Thermoil_Award-slider_600x200px_WEB.jpg

 

  

 

 

Naše společnost se stala držitelem prestižního ocenění

technik.jpg

 

 

Pravidelný servis

vám sníží náklady na vytápění

technik.jpg

 

 

Chcete olejové topení?

Obraťte se na nás a my Vám celý systém navrhneme a namontujeme

par-notebook-telefon.jpg

 

 

Telefonicky nebo e-mailem

tak jednoduše objednáváme topný olejRusko má ropy pro český trh dost. Její nedostatek Česku nehrozí

Česku nedostatek ropy v blízké době nehrozí.

Za omezením dodávek ropovodem Družba nestojí podle ministerstva průmyslu a obchodu nedostatek ropy v Rusku. Firmy jen k její dopravě do Česka využívají jiné cesty. Nižší přepravu zapříčinila i klesající poptávka po palivech.
 
Na počátku týdne se objevily informace, že ruský Transněfť, který Družbu provozuje, má nasmlouvané dodávky ropy do České republiky již jen na tři dny a celkově by se množství dodané ropy mohlo snížit až o 80 procent.
 
"Problém dodávek vidíme spíše v jednáních mezi ruskými dodavateli a vlastníky českých rafinerií," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba s tím, že podle jeho informací má Rusko ropy i přepravní kapacity pro druhé čtvrtletí dostatek.
 
I kdyby ale přestala ropa do Česka přes Družbu proudit úplně, ekonomiku by to podle Kuby neohrozilo. Česko má zásoby ropy na dalších 108 dní. Pokud by navíc Transněfť dodávky radikálně omezil, ostatní zdroje jsou schopné scházející ropu nahradit.
 
České rafinerie již nyní podle informací HN postupně přesouvají nákupy ropy z Družby na ropovod IKL. Stejně tak se snaží ruské firmy omezit její tranzit přes Bělorusko a Ukrajinu. Od března jim k dalšímu odklánění vývozu slouží i nový ropný terminál Usť-Luga na pobřeží Baltského moře.
 
Kromě nových dopravních cest je důvodem k omezení dodávek ropy i pokles spotřeby. Zatímco se spotřeba nafty v Česku příliš nemění, u benzinu klesla jen za poslední čtyři roky o 18 procent. "Snížení dovozu považuji za logické. Rafinerie si nemůžou dovolit vyrábět na sklad," říká Pavel Šenych z MPO.
 
Ropovodem Družba proudí do Česka ročně zhruba 57 procent z celkových 7 milionů tun dovážené ropy a tento podíl stále klesá. Ještě před pěti lety obstarávala Družba přes 70 procent dodávek. Hlavními klienty Transněfti pro ropovod Družba jsou firmy Rosněfť a Lukoil. Každá z nich dodává čtvrtletně do Česka zhruba půl milionu tun ropy, dalších 200 tisíc tun činí příděl firmy Gazprom Něfť.
 
Zpravodajství

Budeme se z levné ropy radovat déle, než se zdálo?> zobrazit článek

Desetkrát o ropě: Všechno, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat


Kam až mohou ceny ropy klesnout? A bude benzin i nadále zlevňovat?
> zobrazit článek

El-Badri: Podobnou situaci jsem ve svém životě viděl již několikrát.


Ropa se vrátí na vyšší úrovně spíše než by padla až na 20 USD za jeden barel, nechal se slyšet na WEF ve...
> zobrazit článek

Keystone XL poprvé prošel senátem, Obama chystá veto


Republikánská strana, která má v současném americkém senátu většinu, schválila stavbu ropovodu Keystone XL z Kanady...
> zobrazit článek

Netopte, vyzval distributor elektřiny v USA. Hrozí blackout> zobrazit článek

Více zpráv